Standard Article 2nd July 2018

Cirencester Athletics mixed team won again in the Cotswold Way Relay. 

For the fourth year running we fielded the winning team in the Mixed category (which has to include at least three ladies) in this massively popular event.  An administrative glitch lead to the triumph being overlooked at the Saturday evening Award Ceremony but the celebrations continued through Sunday.  In fact, our amazing team captains James and Liz Thomas managed, with endless patience and determination, to draw together no less than five mixed teams of 10 enabling 50 members to participate in the relay race with many more supporting.  Given recent weather, the paths were firm and dry but the sun was unrelenting making the going tough for all the 1,170 runners involved.  Our teams also experienced some difficulties in sticking to the route but, in a break from our tradition, these tended to be in the final stages of the event when it would not have been surprising if the heat affected concentration.  Particularly fine runs from Corrine Clark and Ian Barrett but every member can be proud of their contribution.  Spare a thought too for those listed as n/t as, having exceeded their respective cut off times, they were the ones who were running in the heat for the longest despite knowing the extent of their challenge.

 

Cotswold Way Relay, Chipping Campden to Bath, 10 stages, 103 miles trail

(Cirencester AC unless stated)

Stage 1: Chipping Campden to Stanway, 19.2km; 1 Nick Barry (CLC Striders) 1.16.56;
     11 Simon Campbell 1.28.49; 28 Dan Finchett 1.36.47;49 Ionel Iancu 1.43.42; 53 Matt Hopper 1.45.16; 90 Caroline Buck 1.55.13
Stage 2: to Cleeve Common, 19km; 1 Oli Mott (Cheltenham & County Harriers) 1.18.22;
     21 Howard Ewan 1.40.25; 23 Neil Corbiere 1.40.34; Robbie Brown 1.43.03; 85 Gemma Lund 2.08.18; Louise Abbott n/t
Stage 3: to Seven Springs, 13.2km; 1 Josh Dixon (Stroud & District AC) 56.11;
     14 Corinne Clark 1.06.38; 61 Karen Higuera 1.19.16; 64 Alan Tompson 1.20.13; 72 Lara Tompson 1.21.45; 79 Fiona Collings 1.26.50
Stage 4: to Cranham Corner, 20.4km; 1 Owain Jones (Bristol & West AC) 1.16.33;
     11 David Bell 1.34.36; 26 David Wright 1.41.11; 39 Tim Collings 1.49.56; 84 Tristan King 2.07.34; Samantha Timms n/t
Stage 5: to Ebley Mill, Stroud, 18.9km; 1 Michael Towler (Avon Valley Runners) 1.10.57;
     6 Ian Barrett 1.22.50; 23 Leo Crawford 1.35.25; 35 Martin Croucher 1.40.05; 47 Penny Grayson 1.42.14; 50 Andy Hindson 1.45.54
Stage 6: to Dursley, 14km; 1 Dan Anderson (Dursley & District AC) 59.54;
     11 Luke Campbell 1.13.07; 37 Tim Ingham 1.22.45; 48 Colin Tapley 1.25.17; 86 Jo Roberts 1.41.22; Clare Blampied n/t
Stage 7: to Wotton-u-Edge, 19.4km; 1 Garry Hughes (Stroud & District AC) 53.03;
     21 Sophie Chudley 1.01.28; 25 Alex Chudley 1.06.33; 59 Rupert Chesmore 1.15.18; Lisa Stevens n/t; Nina Lawrence n/t
Stage 8: to Old Sodbury, 19.4km; 1 Dominic James (Cheltenham & County Harriers) 1.21.33;
     2 Rob Forbes 1.22.33; 16 Tom Purnell 1.37.46; 70 Leigh Guilbert 2.06.51; 71 Keith Firkin 2.06.58; Nick Moss n/t
Stage 9: to Cold Ashton, 14.8km; 1 Gary Dunstone (Team Bath AC) 1.02.06;
     39 Lee Lawrence 1.22.42; 42 Nicola Denning 1.24.16; 71 Cheney Kibblewhite 1.35.30; 72 Nick Wall 1.35.34; 76 Andrew Holdsworth 1.36.13
Stage 10: to Bath Abbey, 15.7km; 1 Lee Stopford (Stroud & District AC) 1.06.30;
     7 James Thomas 1.13.22; 76 Liz Thomas 1.42.54; 77 David Moss 1.42.55; 90 Dorian Matts 1.48.25; Sharon O’Keeffe n/t
Team results in the Mixed category minimum three ladies:
  1  Cirencester AC Running Hares  13.28.22
 13 Cirencester AC Corinium Hares 15.57.01
 21 Cirencester AC Boxing Hares 16.54.33
 22 Cirencester AC Spring Hares 16.54.36
 57 Cirencester AC March Hares  19.13.53
 117 teams closed including 63 in the Mixed category 

 

Triathlon Section

Last weekend, Leeds Castle Triathlon in Kent provided the prospect of qualification slots for the 2019 World Championships in Lausanne. A narrow beach start into a shallow dive made for a congested scramble to the 1st buoy. Ian Barrett faced high temperatures and distractions in the form of roadworks and a tractor on the bike and a hilly run. A fabulous result which may be enough for an invite to Lausanne next September.

Leeds Castle Triathlon,

Standard race: 1500m swim, 40k bike and 10k run:

1 Edward Castro (Bedford Harriers), (19.45; 1.10.40; 36.52) 2:08:53

19 Ian Barrett (Cirencester AC & Tri Club) (25.40; 1.14.22; 38.11) 2.20.02 - 4th MV45.

465 finished

 

Meanwhile coach Luke Campbell participated in the Cardiff Sprint Triathlon but was not fully fit and struggled on the run.

 

Midweek Lake 32 held the third of a series of 5 aquathlons. It was a beautiful evening but the temperature at Lake 32 meant a non-wetsuit swim which was a curve ball for many who were unsure if they would go the distance in skins.

Cirencester made a great showing albeit in the last tranche!

Waterland Aquathlon Series 750m swim; 4.6k run

1 Chris Stuart (11.18; 17.02) 28.20

41 Amanda Woodd (Cirencester AC & Tri Club) (18.52; 24.47) 43.39

45 Kate Sackett (Cirencester AC & Tri Club) (23.39; 21.48) 45.27

46 Louise Abbott (Cirencester AC & Tri Club) (19.40; 31.00) 50.40

46 finished

 

parkruns, 5km trail

with so much activity and focus on the great relay race there were few members left to represent us at parkruns this week but the furthest afield was Thomas McNally in Copenhagen.

Cirencester AC finishers:
Cirencester:  
3 Jacob McAdam 19.38, 5 Nick Holliday 19.42, 9 Tom Prosser (J) 21.18, 12 Caroline Cotterell 21.49 (2nd lady),
29 Alan McAdam 24.21, 68 Rachel Barrow 28.12, 94 Paul Barrow 31.35, 149 finished
Swindon:  188 Barbara Thomas 28.12, 406 finished
Faelled, Copenhagen, Denmark: 67 Thomas McNally 27.34, 94 finished